kcerny 20.03.2023

Témata disertačních prací - aktuální nabídka

Školitel - doc. Mgr. Karel Černý, Ph.D.:

1) Učebnice na pražské lékařské fakultě v době barokní. (Pozn.: nutná znalost latinského jazyka.)

2) Lékařská fakulta v Praze 1650-1750 ve světle zachovaných rukopisů. (Pozn.: nutná znalost latinského a německého jazyka.)

Školitel - prof. MUDr. Václav Smrčka, CSc.:

1) Paleopatologická analýza nemocí z vlhkých preparátů Jedličkovy sbírky deponované v Národním muzeu, včetně sbírky vrozených vad a sbírky teratologické.
Školitel - prof. Smrčka, konzultant - Dr. Kuželka, kurátor sbírky

2) Zpracování dekursů pitevních protokolů německé i české univerzity 1830 až 1950 v Jedličkově sbírce, deponované v Národním muzeu. (Pozn: nutná schopnost orientace v lékařské terminologii německého jazyka 19. století.)
Školitel - prof. Smrčka, konzultant – Dr. Kuželka, kurátor sbírky

3) Vývoj válečných trendů, zbraní a souvisejících poranění od minulosti do současnosti.

4) Zdraví a nemocnost v halštatském a laténském období.

5) Paleopatologická analýza migračních vln do Evropy v minulosti.

Školitel - prof. PhDr. Petr Svobodný, Ph.D.:

1) Studenti pražských lékařských fakult 1883-1945: prosopografie, studium, studentský život, profesní kariéry.

2) Dějiny oborů a pracovišť na pražských lékařských fakultách (české a německé) 1883-1945 (jednotlivé obory; paralelní dějiny konkrétních oborů či pracovišť na obou fakultách; komparace s obory na lékařských fakultách střední Evropy, především v Německu a Rakousku...) - z tohoto okruhu například Anatomický ústav NLF.

3) Purkyňova společnost pro studium duše a nervstva.
nebo obecněji: Dějiny lékařských odborných společností ve 20. století.

počet zobrazení: 385 autor: kcerny, poslední aktualizace: kcerny, 20.03.2023
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.